„Przystanki” Wojtka Kukuczki jako przykład fotografii ciągłej w RCK

0
88

Sztuka nie ma granic i artyści ciągle zaskakują nas nowym spojrzeniem na rzeczywistość. Kto by mógł pomyśleć, że ze zdjęć przystanków można zrobić całą galerię? Otóż tak! Zapraszamy na zapowiedź wydarzenia!

W ramach cyklu spotkań “W Punkt” odbędzie się wernisaż wystawy “Przystanki” oraz spotkanie z jego autorem Wojtkiem Kukuczką. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 27 kwietnia o godz. 18:00 w Galerii I piętra RCK RDK, ul. Chopina 21.

Wystawa jest realizowana metodą zwaną tzw. fotografią ciągłą. W związku z tym zdjęcia będą prezentowane na specjalnych ekranach multimedialnych, na których zauważalny będzie ruch drzewa, oka, sukienki czy powiewającej flagi. Na odwiedzających będzie czekała niespodzianka. Dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu w Galerii I piętra czekać będzie na Państwa prawdziwy przystanek.

Sam autor wypowiada się o swojej wystawie w następujący sposób: „Przystanki to miejsca wyjątkowe. Ciekawi mnie ich architektura, aranżacja wnętrza, wyposażenie, ale przede wszystkim, dodane do oryginalnego projektu, ślady użytkowania pozostawione przez ludzi. Ślady rozgrywających się tam zdarzeń, ślady zużycia, rozkładu, wandalizmu czy ulicznej twórczości. Wszystkie te cechy wiele mówią o okolicy i jej kulturze. Mówią także wiele o ludziach żyjących w tej przestrzeni. Ciekawi mnie również wpływ, jaki przystanki wywierają na oczekujących w ich przestrzeniach pasażerów. Przystanek narzuca pewne zachowania, konwenanse, sprowadza człowieka do roli ustalonej dla tego miejsca. Panuje tu stan zatrzymania, chwila oddechu, kontemplacji. Ten pasywny charakter sceny jest dla mnie bardzo interesujący. Jest to przystanek na drodze do jakiegoś celu, chwila zawieszenia. Ten moment bezruchu, oczekiwania, wyraża się w pasywnym trwaniu, ledwie zauważalnym ruchu na pograniczu dostrzeżenia, jednak w jego stateczności kryje się wiele emocji. Dlatego też fotografuję moich bohaterów z pominięciem najważniejszej dla fotografii cechy – zatrzymania obrazu. Nazywam tą metodę fotografią ciągłą. Prace z jednej strony estetyką przynależą do medium fotografii, z drugiej jednak sam zapis jest filmowy. Zatrzymanie nie następuje więc na klatce negatywu ale w rzeczywistości. Bohaterowie trwają w zapętleniu. Czekają w bezruchu, w przestrzeniach tytułowych przystanków na komunikację. Czy ta jednak nastąpi? Czy może pomiędzy nimi zaistnieć?”.

Zapraszamy obejrzeć zapowiedź wystawy na YouTube: https://youtu.be/xOhSHJ7t5kY oraz serdecznie polecamy odwiedzieć wernisaż wystawy.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię