Patrz inaczej, zobacz więcej – projekt Lokalnie Inaczej

0
174
Telefony ze zdjęciami i hasłem projektu -

Plenerowe sesje zdjęciowe, warsztaty, wycieczki, konkurs, a także wystawa. To główne działania projektu Lokalnie Inaczej, który został zorganizowany przez młodych działaczy w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności. 

W działaniach wzięło udział około 20 młodych uczestników z Zabrza, Bytomia i Tarnowskich Gór.

Celem projektu Lokalnie Inaczej była zmiana postrzegania lokalnego otoczenia — próba dostrzeżenia piękna i promowania go wśród społeczeństwa

Karolina Kucia,  członkini grupy inicjatywnej

Uczestnicy przez wiele miesięcy mieli okazję najpierw poznawać swoje miasta podczas specjalnych spacerów badawczych. Następnie podczas warsztatów zdobywali wiedzę i umiejętności, związaną z wpływem otoczenia na młodych mieszkańców. Kolejnym etapem był cykl szkoleń fotograficznych, prowadzonych przez doświadczonego fotografa. Uczestnicy mieli okazję zdobyć cenne umiejętności, związane z robieniem zdjęć za pomocą profesjonalnych lustrzanek, ale także aparatów natychmiastowych, a nawet dronów. Szkolenie obejmowało też praktyczne elementy fotografii mobilne.

Spojrzałam na Bytom inaczej, naprawdę dużo to ciekawych elementów architektury. Chodziłam z aparatem i wciąż znajdowałam kolejne tematy do zdjęć!

 Julka Markiewicz, uczestniczka projektu

W ramach projektu Lokalnie Inaczej zorganizowano także konkurs fotograficzny, skierowany do młodych mieszkańców okolicznych miast. Z kilkudziesięciu nadesłanych zdjęć, jury, składające się z coacha projektu Kamili Schaub oraz fotograficzki Natalii Bednarz, wyłoniło zwycięzcę — Kasjana Szymalę, który otrzymał najnowszego Instaxa. Inni uczestnicy także mieli okazję zaprezentowania swoich prac — projekt zakładał cykl wystaw. Pierwsza z nich, połączona z Galą Podsumowującą, odbyła  się w Tarnogórskim Centrum Kultury, które jest partnerem projektu. Kolejna wystawa odbyła się w Lokalu w Bytomiu — wyjątkowej przestrzeni, poświęconej działalności społecznej. 

Bezpośrednim efektem projektu, oprócz wystaw i konkursów jest także trwała zmiana w postrzeganiu miast przez ich młodych mieszkańców, którzy zaczęli patrzeć na otaczającą ich przestrzeń, znajdując nowe, ciekawe elementy, budując własną tożsamość miejską. 

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię