Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2022

0
124

Doskonałą okazję na sprawdzenie znajomości ojczystego języka przedstawiają organizatorzy Dyktanda 2022. Każdy chętny może wykazać się znajomością ortografii czy interpunkcji przed kompetentnym jury. 

Ogólnopolskie Dyktando jest największą i najstarszą cykliczną imprezą, w kraju oraz poza jego granicami, upowszechniającą kulturę języka polskiego, ukazującą jego bogactwo i różnorodność. Pomysłodawcą konkursu była Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, Senator RP i Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji, która zginęła w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

Projekt jest częścią polityki “kształcenia językowego”, którego celem jest upowszechnianie poprawnej i etycznej polszczyzny. Ogólnopolskie Dyktando 2022 skierowane jest do osób powyżej 16 roku życia, do różnych grup zawodowych, środowiskowych, społecznych. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni, dla których dbałość o kulturę języka polskiego i posługiwanie się poprawną polszczyzną jest ważne i stanowi istotny element tożsamości narodowej.

Na uczestników czekają ciekawe nagrody – za pierwsze miejsce wręcza się nagrodę główną o wartości 30 000 złotych i tytuł Mistrza Ortografii Polskiej. Za drugie miejsce przewidziana jest nagroda w wysokości 15 000 złotych i tytuł Pierwszego Wicemistrza Ortografii Polskiej, a za trzecie miejsce 5 000 złotych i tytuł Drugiego Wicemistrza Ortografii Polskiej. Pomimo tego, dla niektórych zwycięzców, stwarza to możliwość zostania korektorem słownika ortograficznego PWN. 

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny „Dyktando 2022” odbędzie się 22 października o godzinie 11.00 w Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. K. Bochenek. Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania strony internetowej wydarzenia w celach zapisów.