Nie używasz? Wymień się! Akcja dla katowickich przedszkolaków

0
121

“Nie używasz? Wymień się!” to akcja skierowana do przedszkolaków z Katowic. W ramach projektu mają one nauczyć się wymieniać rzeczami, których nie używają. Swój udział w nim zadeklarowało aż 10 placówek, w których zostaną ustawione specjalne “wymienialniki”. Dzieci będą także uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych. 

Jeśli chcemy zadbać o środowisko i zminimalizować produkcję odpadów, to wymiana rzeczami powinna być dla nas naturalną czynnością. Takie założenia wpisują się w gospodarkę cyrkularną oraz w ideę slow life. Projekt “Nie używasz? Wymień się!” ma przede wszystkim nauczyć przedszkolaków rozsądnego podejścia do rzeczy, których już nie używają, a przy okazji pokazać im jak szukać tego, czego potrzebują na rynku wtórnym. 

W ramach akcji placówki otrzymają 10 tzw. wymienialników, które zostały zaprojektowane i wykonane przez Fundację Bobrowe Żeremia. Do ich produkcji użyto sklejki z odzysku. Podczas specjalnych warsztatów w KATO Urban Corner przedszkolaki będa miały okazję złożyć te specjalne pojemniki. Warto dodać, że przestrzeń KATO Urban Corner przy ul. Pocztowej 5 będzie miejscem towarzyszącym podczas Światowego Forum Miejskiego, gdzie jednym z podejmowanych tematów będzie właśnie konsumpcja i produkcja – szczególnie na tę kwestię zwraca uwagę prezydent miasta Marcin Krupa. W warsztatach dla maluchów udział wezmą aktywistki ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty, które od kilku lat tworzy pierwszy Śląski Wymienialnik. Mimo, że działają głównie w internecie, grupa ma już ponad 14 tys. członków, co jest dużym sukcesem! 

Wciąż można zgłaszać się do udziału w projekcie! Zgłoszenia trwają do 30 czerwca, a warsztaty odbędą się w lipcu, sierpniu i we wrześniu. By przystąpić do projektu, należy wypełnić specjalny formularz, znajdujący się pod tym linkiem: https://katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/aktualnosci?ItemID=5338&ListID={75169DCB-89EF-46CD-A876-165C1E838909, a następnie przesłać go na adres katoobywatele@katowice.eu. W powyższym linku znajduje się również dokładny regulamin. Można w nim przeczytać o dokładnych kryteriach, które będą brane pod uwagę podczas sprawdzania formularzy! 

Źródło zdjęcia: katoobywatel.katowice.eu