#Na Pomoc Ukrainie! Wsparcie przy śląskich uniwersytetach – część II

0
202

W serii artykułów poświęconych pomocy dla Ukrainy wspominamy także o działaniach śląskich uniwersytetów. Zachęcamy do przeczytania części I artykułu, znajdującego się pod tym linkiem.

Politechnika Śląska wesprze swoich studentów z Ukrainy! Na głównej stronie uczelni możemy znaleźć informację, iż PŚ zwalnia ich z opłaty za studia, a także ułatwi procesy rekrutacyjne, ponadto mogą oni ubiegać się o zwolnienie opłat za zakwaterowanie. 

Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej i Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej zapewnia darmową i całodobową pomoc psychologiczną, a także doradztwo zawodowe i doradztwo przedsiębiorcze. Zapewniono również konsultacje w języku ukraińskim. Ważne informacje zostały wyszczególnione w poniższym linku. 

https://www.polsl.pl/ps_aktualnosci/pomoc-ps-dla-studentow-i-kandydatow-z-ukrainy/

W tym punkcie odbywa się także zbiórka potrzebnych produktów, np. żywności, zestawów medycznych, ubrań etc. Zbiórki niezbędnych rzeczy prowadzone są na wszystkich wydziałach PŚ. Ważne informacje, w tym listę najpotrzebniejszych rzeczy, znajdziecie w poniżej podanym linku. 

https://www.polsl.pl/ps_aktualnosci/trwa-zbiorka-darow-dla-uchodzcow-z-ukrainy/

Chęć aktywnej pomocy wyraża także Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Władze uczelni aktywowały specjalny adres mailowy pomoc@am.katowice.pl. Na podany adres osoby ze wspólnoty akademickiej mogą wyrażać potrzebę uzyskania pomocy. 

Śląski Uniwersytet Medyczny zaapelował do Ministerstwa Edukacji i Nauki o przyznanie, we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej, dodatkowych środków, w tym środków prawnych, w celu wsparcia społeczności akademickiej (studentów oraz pracowników) pochodzącej z Ukrainy. 

Jeszcze raz apelujemy do studentów o dzielenie się informacjami w gronie swoich znajomych, którzy pochodzą z Ukrainy, a którym może przydać się pomoc w zakresie podanym przez uczelnie.