Kolejna wyprawa w ramach projektu Na Żywiecczyznę wróć!

0
63

W ramach projektu “Na Żywiecczyznę wróć” ślązacy mieli kolejną okazję zapoznać się z lokalnymi obyczajami i tradycją Żywiecką. Tym razem tematem przewodnim były śpiewy i tańce żywieckie!

Na Żywiecczyznę wróć – to projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+, który ma na celu przybliżenie kultury żywieckiej rdzennym obywatelom Śląska. Mieszkańcy konurbacji śląskiej niewiele wiedzą o kulturze i historii Żywiecczyzny, która często traktowana jest przez nich jako oczywista część Śląska, bez głębszej refleksji nad tym, że częścią województwa śląskiego stała się dopiero w 1999 roku.

Grupa Ślązaków udała się w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce, gdzie mogli poznać lokalne tradycje i obyczaje. Podczas trwania warsztatów uczestnicy  nauczyli się podstawowych kroków wykorzystywanych w tańcach góralskich, takich jak koń, koło, siustany, obyrtka czy hajduk. Poznali także tradycyjne góralskie przyśpiewki i pieśni. W czasie trwania warsztatów w formie zabawowej i tanecznej, stworzono krótki układ choreograficzny. Warsztaty byli połączone z prezentacją i omówieniem tradycyjnego stroju górali żywieckich, a także możliwością przymiarki. Jako podsumowanie całego wydarzenia, po zakończeniu warsztatów tanecznych, uczestnicy skierowali się do lokalnej karczmy, w której mieli okazję spróbować regionalnych potraw, m.in. oscypków, placków ziemniaczanych z blachy czy chleba ze smalcem.
Zachęcamy do śledzenia informacji o projekcie i następnych wyjazdach na fanpage’u organizatora inicjatywy – Instytutu Roździeńskiego. W ramach projektu, między innymi, planowane są wycieczki do Żywieckiego Parku Etnograficznego, wyprawa na Baranią Górę czy wizyta w muzeum “Stara Chałupa”.