In the Silesian Sky

0
100

24 czerwca rozpocznie się wydarzenie „In the Silesian Sky” – II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego. Najlepsze zespoły z Polski i Litwy będą rywalizowały pośród chmur.

W ostatni czerwcowy weekend profesjonalne załogi baloniarskie będą walczyć o puchar Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.

Trasa przelotu oraz konkurencje zostaną ogłoszone przez dyrektora sportowego zawodów 30 min. przed wylotem. Będą one uzależnione od panujących warunków pogodowych.

Możemy spodziewać się najpopularniejszych konkurencji takich jak: cel deklarowany przez pilota (zawodnik stara się zrzucić marker w pobliżu celu wybranego przez siebie przed rozpoczęciem), łokieć (zawodnicy usiłują jak najbardziej zmienić kierunek w trakcie lotu) czy zajmowanie terenu (zawodnicy usiłują osiągnąć jak największą powierzchnię trójkąta zawartego pomiędzy „A”, „B” i „C”).

Loty konkursowe odbywać się będą 3 godziny po wschodzie i 2 godziny przed zachodem słońca. Dlaczego takie dziwne pory?

Na oficjalnym koncie na Facebook (link poniżej) Ars Cameralis wyjaśniło:

W miesiącach wiosenno-letnich i wczesną jesienią występuje zjawisko termiki. Wówczas ziemia nagrzewa się od słońca i ciepłe powietrze odrywa się od niej w postaci „baniek”. Zjawisko to pojawia się około 3 godzin po wschodzie słońca i ustaje około 2 godzin przed jego zachodem. Dlatego tylko w tym czasie możemy bezpiecznie latać balonem.

Czynnikiem decydującym o rozpoczęciu lotów konkursowych będzie pogoda, a jednym z kluczowych elementów – wiatr. Po weryfikacji warunków atmosferycznych przez komisję sędziowską, która podejmuje ostateczną decyzję o starcie, załogi rozpoczną rywalizację. Idealna prędkość wiatru do podniebnych zmagań wynosi 2–3 m/sek.

Więcej informacji na: https://arscameralis.pl

Oficjalna strona Facebook Ars Cameralis: https://www.facebook.com/cameralis

Organizatorem zawodów jest Instytucja Kultury Ars Cameralis, a partnerem głównym Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny.