Garść informacji o Żywcu

0
149

Żywiec to miasto powiatowe, znajdujące się w południowej części województwa śląskiego. Jego powierzchnia to około 50 km2, a zamieszkuje w nim ponad 31 tys. osób. Miasto otoczone pięknymi krajobrazami i okolicznościami przyrody. Co warto wiedzieć o Żywiecczyźnie?

Żywiec ulokowany jest w Kotlinie Żywieckiej nad Jeziorem Żywieckim. W pobliżu centrum miasta łączą się rzeki Soła i Koszarawa. Historycznie jest to ziemia krakowska. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, w Żywcu możemy podziwiać piękny krajobraz górski z Babią Górą na czele. 

Żywiec jest ciekawym ośrodkiem przemysłowym. Zdecydowana większość osób kojarzy to miasto z produkcją piwa. Niegdyś na terenach współczesnego Żywca znajdowały się dwie ważne fabryki – jedna produkowała wyroby papierowe (Solali – nazwa wzięła się z połączenia nazwy pobliskiej rzeki z niemieckim wyrazem Links – lewo; na lewo od rzeki Soły), a druga mydło i świece. Atutem tej lokalizacji był bezpośredni dostęp do rzeki. Z czasem rozwijano infrastrukturę sportową, zakładano osiedla robotnicze i utworzono dworzec kolejowy – a to wszystko w dzielnicy, która nazywa się Zabłocie.

Początkowo nie chciano, aby Żywiec był zamieszkiwany przez przyjezdnych i dbano o to, aby w mieście mieszkali tylko rodowici żywieczczanie. W tym celu zbudowano dworzec kolejowy w dosyć odległym miejscu od centrum miasta – w ówczesnej wsi Zabłocie. To wszystko było związane też z nastrojami antysemickimi – aby żadna przyjezdna Żydówka nie urodziła dziecka na terenie miasta. 

W Żywcu warto wybrać się na wycieczkę szlakami turystyczno-rekreacyjnymi: galicyjskim, jukacym, piwnym, siutrorzym, sportowym, węgierskim. Również interesujące są szlaki spacerowe: Szlak Zabytków Architektury Miasta Żywca, Szlak Właścicieli Miasta Żywca, Szlak Papieża Jana Pawła II, Przyrodniczy Szlak Spacerowy po Żywcu, Szlak im. Żywieckich Habsburgów. Utworzono także ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze „Wzgórze Grojec” oraz wzdłuż brzegu Jeziora Żywieckiego i rzeki Soły.