Festiwal Bajki

0
99

Od 1 do 4 czerwca w Częstochowie odbywał się 8. Festiwal Bajki. Jego program skierowany jest do najmłodszych odbiorców kultury. Celem inicjatywy jest propagowanie zainteresowania literaturą, biblioteką, a przede wszystkim szeroko rozumianą kulturą. 

Festiwal odbywał się w różnych lokalizacjach – w Bibliotece Głównej, Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, a także w różnych filach rozmieszczonych po mieście. Dzieci mogły brać udział w warsztatach z języka migowego, z użytkowania długopisów 3D, czy w zajęciach dotyczących improwizacji teatralnych. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W tym roku partnerem była również Galeria Jurajska. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk objął wydarzenie swoim patronatem.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: autor Grzegorz Kasdepke, ilustrator Piotr Socha, ilustratorka Anna Kaźmierak. Małgorzata Swędrowska uczyła czytania wrażeniowego, czyli „smakowania” literatury wszelkimi zmysłami.

Ciekawym punktem programu były warsztaty z tworzenia pomocy dla osób słabowidzących i niewidomych prowadzone przez Martę Szkiel, skierowane do dzieci i młodzieży, które odbyły się 2 czerwca w Filii nr 7. 

W sobotę 4 czerwca odbył się punkt kulminacyjny wydarzenia – piknik w Parku Staszica. Podczas eventu odbywały się różne ciekawe gry i zabawy, a także warsztaty plastyczne, zajęcia z tworzenia stworków z balonów, a także łapaczy snów i spotkania z ciekawymi gośćmi – autorami książek dla dzieci. Podczas pikniku rozstrzygnięto rodzinny konkurs plastyczny na książkę dotykową.

Poprzednio Festiwal odbywał się we wrześniu. Termin postanowiono jednak zmienić, aby specjalnie celebrować święto wszystkich najmłodszych – dzień dziecka.

Źródło: http://www.wczestochowie.pl/m/artykul/40068,festiwal-bajki-w-czestochowie.-rusza-w-dzien-dziecka