Budżet Obywatelski Katowice 2023

0
141

Chcesz być aktywnym obywatelem i przyczynić się do zmiany na lepsze Twojego miasta? W dniach 11 – 24 września możesz zagłosować na projekty, które będą zrealizowane w ramach tegorocznej X edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

W plebiscycie mieszkańcy decydują o spożytkowaniu ponad 20 mln zł. z budżetu miasta. Projekty zgłaszane przez obywateli dotyczą najróżniejszych obszarów i mogą mieć charakter lokalny, czyli w obrębie jednej dzielnicy lub ogólnomiejski. W konkursie wyróżnione są dwie kategorie; Budżet Obywatelski oraz Zielony Budżet, które mają na celu wyłonić najlepsze pomysły mieszkańców na poprawę środowiska naturalnego w mieście, i zachęcić do popularyzacji ekologii i ochrony środowiska. W głosowaniu może wziąć udział każdy katowiczanin zameldowany na pobyt stały lub tymczasowy.

Mieszkańcy Katowic wykazali się niezwykłą kreatywnością podczas składania swoich inicjatyw. Wśród pomysłów bardzo często przewijają się propozycje modernizacji sprzętu sportowego w szkołach, unowocześnianie wyposażenia żłobków i przedszkoli czy stworzenia nowych miejsc zielonych na terenie miasta. Wśród ofert można znaleźć także postulat o zorganizowanie zajęć odstresowujących dla seniorów, na których starsze osoby brałyby udział w warsztatach oddechowych i aktywności ruchowej. Kolejny ciekawy pomysł dotyczy kultowej już figurki Beboka, która jest cechą charakterystyczną miasta. Katowice szczycą się ponad 20 figurkami, a pomysłodawca zachęca do postawienia pierwszego Beboka na Zawodziu, na terenie skweru Breitkopfa.

Miłośnicy podróży też znajdą coś dla siebie – cykl pięciu spotkań podróżniczych, na których posłuchać można będzie pięciu opowieści z dalekich wojaży. W Zielonym Budżecie królują pomysły na zazielenienie przestrzeni miejskiej, jak również warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków, na których najmłodsi będą mogli dowiedzieć się o istotności ochrony natury, stworzyć kwietniki, a nawet dowiedzieć się jak wygląda zakup kilku rodzin pszczelich i postawić ule na katowickich terenach zielonych. Idei jest wiele, więc bez wątpliwości każdy znajdzie idealny projekt dla siebie. Gorąco zachęcamy do aktywnego uczestniczenia w rozwoju miasta i pomocy stworzenia przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców. Listę pomysłów zobaczyć można na stronie bo.katowice.eu, a głosowanie rozpocznie się już 11 września.

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię