Atom dla samorządu

0
172

13 września 2022 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się konferencja “Atom dla samorządu. Energetyka jądrowa szansą dla transformacji energetycznej Śląska i Zagłębia”. Eksperci nie tylko z Polski, ale także z zagranicy spotkają się, aby dyskutować o szansach, jakie polskiej energetyce mogą dać elektrownie jądrowe.

Nad Polską coraz bardziej wisi widmo kryzysu energetycznego. Obecnie, bez importu węgla, zapewnienie niezbędnych ilości energii będzie niemożliwe. Coraz częściej postuluje się budowę elektrowni jądrowych w Polsce. 

Konferencja ma na celu przybliżenie tematyki oraz dyskusję na temat szans, związanych ze zmianą zapewniania elektryczności za pomocą elektrowni jądrowych, powodów, dla których samorządy powinny interesować się tym tematem. Gościem specjalnym konferencji będzie Mark Nelson – współautor raportu “Repowering Coal” oraz dyrektor zarządzający think tanku Radiant Energy Group.

Przygotowano następujące panele tematyczne:

  • Model SaHo – tania, czysta i stabilna energia dla samorządów,
  • Od węgla do atomu w USA,
  • Przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce,
  • Jak „nie spalić” atomu – ABC konsultacji społecznych panel dyskusyjny,
  • Czy SMR to podstawa czy uzupełnienie przyszłej energetyki?
  • Projekt DEsire: Plan dekarbonizacji krajowej energetyki zawodowej na drodze modernizacji z wykorzystaniem reaktorów jądrowych.

Wydarzenie jest bezpłatne. Można w nim wziąć udział także on-line. Wymagana jest rejestracja za pomocą strony internetowej: rejestracja. Wydarzenie odbędzie się w języku polskim, z symultanicznym tłumaczeniem na język angielski. Harmonogram konferencji dostępny jest na stronie: https://metropolia-energia.pl/.