Ars Independent Festival

0
71

Jak architektura łączy się z technologiami komputerowymi i filmami? Co znaczy figitalny? Odpowiedzi na te pytania dostaniemy podczas cyfrowej immersji na Ars Independent Festival.

Ars Independent Festival – międzynarodowy festiwal filmu, animacji, wideoklipu i gier wideo, poświęcony współczesnej, szeroko pojętej kulturze audiowizualnej, odbywający się od 2011 r. w Katowicach. Tegoroczna edycja jest organizowana pod znakiem współpracy międzynarodowej między dwoma bliźniaczymi metropoliami – Hamburgiem i Katowicami. 

Pierwszym działaniem jest miejski spacer, połączony z pokazami filmów krótkiego metrażu na ścianach budynków, fasad i witryn, realizowany równolegle w dwóch partnerskich miastach z okazji jubileuszu 50-lecia Deutsch-Polnische Gesellschaft Hamburg, które od 1972 roku buduje mosty między Niemcami a Polską. Wydarzenie A Wall is a Screen ma swój początek już 24 września o 20.00. Filmowy spacer rozpoczyna się w holu Dworca PKP od strony pl. Andrzeja, natomiast kolejne przystanki spaceru zostają niespodzianką. Pokazywane podczas spaceru filmy będą prezentowane zarówno w języku polskim, jak i po niemiecku.

Drugiemu działaniu patronuje przygotowana przez Ksawerego Kirklewskiego (znany jako Ksawery Komputery), specjalnie na festiwal, instalacja w formie cyfrowego lustra, zmieniającego nasze odbicie w światło. Odbicie człowieka zostaje przechwycone za pomocą podczerwieni i przeniesione na specjalny ekran wiszący na jednej ze ścian holu dworca. 
Wystawa artystyczna jest bezpłatna i potrwa od 24 września do 1 listopada. Z dodatkowymi informacjami można się zapoznać na stronie internetowej wydarzenia. Zapraszamy do odwiedzenia!