Arche przejmuje Siemianowicki pałac

0
148

Grupa hotelowa Arche przejęła 90% udziałów w spółce, która była właścicielem pałacu Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich. Firma ma dokończyć rewitalizację obiektu, którego początki sięgają XVII wieku. 

Pałac Donnersmarcków to klasycystyczny pałac znajdujący się w Siemianowicach Śląskich przy ulicy Chopina. Budowę pałacu zapoczątkował w XVII wieku ród Mieroszewskich herbu Ślepowron, a następnie, po różnych perypetiach, przeszedł on w ręce rodu Henckel von Donnersmarck. 

Starsi siemianowiczanie pamiętają ten obiekt jako opuszczony, który z biegiem lat niszczał coraz bardziej. Na szczęście w 2016 roku Rada Miejska Siemianowic Śląskich wpisała obiekt do Lokalnego Programu Rewitalizacji, co dało możliwość ubiegania się o finansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W krótkim odstępie czasu (od momentu podpisania dokumentów) rozpoczęto prace nad pałacem. 

Pałac jest już częściowo zrewitalizowany. W obiekcie mieści się m. in. browar restauracyjny, który znany jest nie tylko w całym mieście, ale i w okolicy. To właśnie w nim warzone jest  siemianowickie piwo, dostępne w różnych stylach. Od jakiegoś czasu do użytku włączone zostały pomieszczenia przeznaczone na organizowanie wystaw, wernisaży oraz warsztatów artystycznych. Mimo uruchomienia części pałacu, w dalszym ciągu większość jego skrzydeł i pokoi zostaje pusta. Na szczęście grupa hotelowa Arche ma zmienić ten stan rzeczy tworząc w nim pokoje hotelowe. 

Pałac Donnersmarcków to perła architektury, z którą związana jest historia całego miasta. Z nadzieją więc przyglądamy się informacją, które dotyczą kolejnych inwestycji. Mamy nadzieję, że w niedalekim czasie całość pałacu zostanie włączona do użytku. 

Źródło zdjęcia: slaskiesiemianowice.pl