59. Tydzień Kultury Beskidzkiej

0
93

Wielki międzynarodowy festiwal folklorystyczny powraca – gigantyczne przedsięwzięcie, które w środku lata zawłaszcza Beskidami: Śląskim, Żywieckim Makowskim, Międzygórzem Jabłonkowskim i ich okolicami. 

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy, ale jakże nośnym, pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły. To właśnie tam w 1964 roku TKB odbył się po raz pierwszy. Był odpowiedzią na potrzebę ludzi gór, by spotkać się w świątecznej, przyjaznej atmosferze, pomuzykować wspólnie, potańczyć, podzielić się swoim kulturowym bogactwem i porozmawiać na „góralskie” tematy. Jak się szybko okazało, wiślańska idea zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości i tak festiwal zaczął się rozrastać.

Program 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej wygląda następująco:

od 30 lipca do 7 sierpnia na plenerowych estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu wystąpi około 90 zespołów folklorystycznych, w tym kilkanaście zagranicznych. Będą też kapele, ludowi śpiewacy i instrumentaliści, a także twórcy, prezentujący swoje wyroby na kiermaszach z rękodziełem.

Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu

Lokacja koncertów to żywiecki rynek oraz amfiteatr Pod Grojcem. Codzienne występy kapeli góralskich oraz odbywające się na rynku Targi Sztuki Ludowej już czekają na mieszkańców żywca oraz turystów, odwiedzających to miasto. A już 6 sierpnia o godzinie 11:00 ulicami Żywca przejdzie barwny korowód.

Wstęp na koncerty odbywające się w ramach TKB jest bezpłatny – szczegółowy harmonogram całego wydarzenia dostępny jest na stronie organizatora.