Śląskie bez barier

0
105

Ponad milion złotych – to kwota, która zostanie przeznaczona na wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Fundusze pochodzą z programu “Śląskie. Bez barier”, a ogłoszone zostały przez marszałka Jakuba Chełstowskiego.

„Wsłuchujemy się w potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Podejmujemy realne działania, aby region był dostępny i przyjazny. Inicjatywy w ramach „Śląskie bez barier” w wielu obszarach będą wsparciem dla osób ze szczególnymi potrzebami. Środki z budżetu województwa w wysokości 1 mln zł z pewnością zostaną dobrze wykorzystane” – mówił marszałek Jakub Chełstowski podczas sesji Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego. 

Program wspiera osoby z niepełnosprawnościami na wielu płaszczyznach. Środki będą przeznaczone m. in. na: zdrowie (100 tys. zł), konkursy w dziedzinie turystyki (500 tys. zł), działania związane z kulturą (120 tys. zł) czy sport (ok 300 tys. zł). Założeniem jest stworzenie szerokiego spektrum możliwości, które pozwalą osobom niepełnosprawnym na aktywniejsze uczestnictwo w życiu społecznym.

Władze województwa od dłuższego czasu wspierają osoby z niepełnosprawnościami. W 2021 roku zabezpieczono kwotę 177 mln zł na dostosowanie infrastruktury miasta do potrzeb niepełnosprawnych. Wśród zadań z tego segmentu znalazły się m. in. podjazdy dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, strefy wyciszenia dla osób niewidomych oraz różnego rodzaju ułatwienia percepcyjne.  

Nasza redakcja z nadzieją patrzy na plany władz województwa. Wspieranie osób z niepełnosprawnościami jest bardzo istotne z punktu widzenia ich włączania do życia społecznego. To bardzo budujące, że w budżecie przewiduje się specjalne środki właśnie na te cele.