Relacja ze spotkania W punkt z malarstwem Sławka Grucy

0
169

Pierwszym gościem w Nowym Roku, w saloniku artystycznym z cyklu „W punkt” był artysta malarz Sławek Gruca. Hol pierwszego piętra Raciborskiego Centrum Kultury w miniony czwartek, 12 stycznia przeobraził się w galerię sztuki za sprawą wystawionych prac artysty.

Choć Sławek Gruca mieszka w Częstochowie, to z Raciborzem współpracuje od kilku lat, tworząc plakaty dla wyjątkowych projektów realizowanych przez Raciborskie Centrum Kultury, wspominając ostatni Festiwal Teatralny OFF-ka, czy projekt polsko-czeski „Kolory życia: Zaklęci w filmie”. Spotkanie prowadziła Anna Kokolus, wicedyrektor RCK, która współpracuje z artystą od prawie dekady.

Przypomniała, że pierwszą wystawę prac Sławka Grucy organizowano jako RCK w 2018 roku w ówczesnym RCI.

Artysta opowiadał o autorskiej technice pasteli olejnych, jaką stosuje w swoich pracach. Podkreślił, że pastele są narzędziem ciągle wg niego niedocenianym, cały czas go inspirują i fascynują, ciągle odkrywa ich nowe możliwości. Padały pytania o główne motywy obrazów Sławka Grucy. Nie sposób nie zauważyć, że zarówno kobieta, jak i relacje damsko-męskie dominują w jego pracach. Radość, miłość przeplata się z tęsknotą, smutkiem, czasem ironią i sarkazmem.

Po części oficjalnej, dodatkowe pytania padały w kuluarach. Zebrana publiczność chętnie oglądała i komentowała oglądane obrazy.

Po wernisażu, w piątkowy poranek Sławek Gruca miał jeszcze spotkanie z uczniami z raciborskiego liceum plastycznego, którzy byli żywo zainteresowani zarówno artystyczną stroną powstawania dzieł, jak i tym co się później z nimi dzieje: jak się je promuje, w jaki sposób zdobywa nabywców itp.

Wystawę malarstwa Sławka Grucy będzie można oglądać w Raciborskim Centrum Kultury do ok. 12 lutego.

Serdecznie zapraszamy na wystawę, a z innymi wydarzeniami i wystawami Raciborskiego Centrum Kultury można się zapoznać na stronie internetowej.

Źródło: Raciborskie Centrum Kultury