Otwarcie Panteonu Górnośląskiego

0
163

Na najniższej kondygnacji Archikatedry Chrystusa Króla, w ramach obchodów przyłączenia Śląska do Polski, otwarto Panteon Górnośląski. Ma on upamiętniać postacie ważne dla historii regionu. 

Oficjalne otwarcie Panteonu nie umożliwia jednak zwiedzania mieszkańcom regionu. Będzie to możliwe dopiero od 16 lipca – w setną rocznicę podpisania aktu inkorporacji części Śląska do Polski.

Panteon Górnośląski to instytucja kultury, która prezentuje zasłużonych dla regionu twórców, artystów, naukowców, polityków, powstańców, żołnierzy, duchownych, ofiary totalitaryzmów. Wystawa ma formę ścieżek edukacyjnych w multimedialnej formie. Do tej pory przygotowano 166 biogramów, które mają się znaleźć w środku instytucji. Wśród nich możemy znaleźć m. in. Wojciecha Korfantego, Henryka Sławika, Jerzego Kukuczkę, Wojciecha Kilara. Kolejnych 50 jest w opracowaniu, w tym biogram Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Jana Skrzeka czy Zbigniewa Religi. Oprócz biogramów, Panteon ma zamiar także kolekcjonować pamiątki związane z tymi osobami oraz zrealizować o nich kilkuminutowe filmy. 

Pełna lista osób, upamiętnionych w instytucji dostępna jest na stronie:

https://panteon-gornoslaski.pl/temat/2022/06/08/Pelna-lista-osob-upamietnionych-w-Panteonie-Gornoslaskim.

Panteon ma być nowym ważnym miejscem na mapie Katowic i Śląska, edukującym i budującym polską tożsamość i refleksję nad ofiarą naszych przodków. Ponadto, ma być zbiorem otwartym, co oznacza, że każdy będzie mógł zgłosić kandydaturę osoby godnej w nim upamiętnienia.

Źródło: https://www.ekai.pl/

Odpowiedz

Napisz komentarz
Twoje imię