Konkurs znajomości języka śląskiego

0
58

Wiatr tradycji niesie ze sobą dźwięki języka śląskiego, rozbrzmiewające jak pieśń korzeni i tożsamości. Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprasza wszystkich miłośników kultury i dialektów do uczestnictwa w wyjątkowym konkursie języka śląskiego, który nie tylko celebruje bogactwo lokalnej mowy, ale angażuje młode pokolenie do nauki.

Pomysłodawcą konkursu języka śląskiego jest Łukasz Kohut – Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, politolog, przedsiębiorca, fotograf, śląski regionalista i polityk. Wraz z pomocą organizacyjną Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wodzisławiu Śląskim, dla każdego nosiciela języka śląskiego powstała możliwość sprawdzenia swoich umiejętności!

Cele konkursu są przede wszystkim ukierunkowane na pielęgnowanie tradycji języka śląskiego w regionie, ale, również:

  • propagowanie wartości dziedzictwa własnej kultury, jej utrwalanie i rozpowszechnianie, 
  • kultywowanie znajomości mowy śląskiej, jej bogactwa i wartości,
  • rozpowszechnianie wiedzy nt. zwyczajów, tradycji, wierzeń najbliższego otoczenia, regionu, 
  • kształcenie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku poprzednich pokoleń, 
  • uznanie i zachowanie odrębności kulturowej oraz dorobku Górnego Śląska jako dziedzictwa kulturowego Polski i Europy.

Konkurs odbędzie się 4 stycznia 2024 r. o godz. 12:00 w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim. Zapisu można dokonać osobiście w biurze SWUTW wypełniając formularz zgłoszeniowy do 22 grudnia 2023 roku. Ilość miejsc jest ograniczona, więc lepiej się pośpieszyć.

Konkurs to nie tylko wyzwanie, lecz także hołd dla tradycji, którą kochamy, i szansę, by słowa stały się pomostem między pokoleniami. Włącz się do tej barwnej opowieści językiem, którym tchnie życie – językiem śląskim.