Akademia Lokalnych Liderów – przeczytaj Poradnik!

0
258

Uczestnicy i organizatorzy projektu, dofinansowanego w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO stworzyli Poradnik Lokalnego Lidera – zbiór pytań i odpowiedzi, zebranych podczas projektu.

W opracowaniu zawarto kwestie, które dotyczą takich zagadnień jak zarządzanie projektami, wystąpienia publiczne, a także zarządzanie czasem, komunikacja w zespole czy social media. Na pytania uczestników odpowiadali eksperci, którzy wcześniej przeprowadzili szkolenia ze wspomnianych zakresów. Sam projekt Akademia Lokalnych Liderów był skierowany do dwudziestoosobowej grupy młodych ludzi, którzy chcieli rozwinąć swoje umiejętności i poszerzyć wiedzę. Działania obejmowały między innymi cykl angażujących szkoleń z zakresu tzw. kompetencji liderskich, ale także możliwość zobaczenia jak działają organizacje pozarządowe. Partnerami projektu był Instytut Roździeńskiego, którego działacze opowiedzieli o codziennej pracy w NGO i możliwościach zaangażowania w różne inicjatywy społeczne. 

Elementem wyróżniającym projekt Akademia Lokalnych Liderów jest fakt, że jego inicjatorami również są młodzi ludzie, którzy pozyskali dotację z grantu FIO Śląskie Lokalnie. 

Chcieliśmy zrobić coś naszego, ale jednocześnie działać dla naszych rówieśników, projekt to także możliwość spróbowania swoich sił pod względem organizacji i koordynacji działań

— mówi Paulina Racja, członkini grupy nieformalnej Lokalni Liderzy, organizatorka projektu.

Młodzi uczestnicy deklarują, że będę wykorzystywać zdobyte umiejętności i kompetencje
w praktyce, angażując się w lokalne inicjatywy. Organizatorzy zachęcają do zapoznania się z treścią Poradnika Lokalnych Liderów. Można to zrobić online, klikając w link lub zaopatrzyć się w wersję drukowaną, która dostępna jest w wielu miejscach w Tarnowskich Górach, Zabrzu, Bytomiu i Katowicach. Egzemplarz można także odebrać w siedzibie redakcji portalu Aktywne Śląskie przy ul. Damrota 6/101 w Katowicach.