„Krzyk i Kolce Róż” –  premiera filmu historycznego w Mysłowicach

0
246

Urząd Miasta Mysłowice we współpracy z grupą pasjonatów historii, należących do grupy Historia Zapomniana, a także przy wsparciu Muzeum Miasta Mysłowice, zrealizował film historycznych „Krzyk i Kolce Róż”, którego premiera odbędzie się już 4 września 2022 roku o godzinie 18:30 na mysłowickiej Promenadzie! O czym jest film? Zapraszamy do przeczytania artykułu. 

„Krzyk i Kolce Róż” to film historyczny traktujący o obozie Rosengarten w Mysłowicach. Film powstał we współpracy Urzędu Miasta Mysłowice z grupą Historia Zapomniana oraz Muzeum Miasta Mysłowice. Premiera filmu odbędzie się już 4 września o godzinie 18:30 na mysłowickiej Promenadzie. Film jest dedykowany i w gruncie rzeczy powstał ku pamięci wszystkich patriotów, którzy zostali zamordowani przez hitlerowskie i komunistyczne aparaty represji w mieszącym się niegdyś w Mysłowicach obozie Rosengarten. 

Pomysł na produkcję filmową zrodził się po rewitalizacji promenady, która prócz walorów rekreacyjnych skrywa ogromna wartość historyczną, a film ma pielęgnować pamięć właśnie o przeszłości. Prezydent miasta Dariusz Wójtowicz podkreśla, że młodsze pokolenie może nie zdawać sobie sprawy, że w latach 1941-1945 oraz 1945-1946 na terenie obecnej atrakcji było miejsce kaźni. Film rozpocznie serię wydarzeń, które mają przybliżyć mieszkańcom historię Rosengarten, a także przy okazji będzie dobrym materiałem dydaktycznym dla nauczycieli – mówi Wójtowicz. 

Za produkcję odpowiada grupa pasjonatów historii, którzy tworzą dokumentalne filmy historyczne. Reżyserem i scenarzystą filmu jest Bartosz Bednarczuk, który w wypowiedzi dla portalu miasta Mysłowice podkreślił fakt, że Mysłowice mają ogromny potencjał historyczny, który należy wykorzystywać. Nie wolno także zapomnieć o dużym wkładzie Muzeum Miasta Mysłowice w całą produkcję.